Κεντρική σελίδα

 

ΠΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕΛΟΣ

  Αίτηση εγγραφής

 

Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ

 

ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

 

ΦΙΛΟΤΕΛΕΙΑ

 

ΕΚΔΟΣΕΙΣ

 

ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

 

ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΕΚΘΕΣΕΙΣ

 

ΕΚΘΕΣΕΙΣ κτλ. ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

  NOTOS 2015

  Ελλάδα-Κύπρος 2013

  Συμπόσιο Αθηνών 2011

  Patraphilex 2010

  Λαύριο 2009

   Καρδίτσα 2006

  Φιλοτέλεια 2005

  Olymphilex 2004

  Εφίλα 2002

  Ψυχικό 1999

  Συμπόσιο Αθηνών 1999

 

ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ

 

 

 

  Περιεχόμενα

Κεντρική > ΕΚΘΕΣΕΙΣ κτλ. ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ > Καρδίτσα 2006

  

  

 

 

 

 

 ΚΑΡΔΙΤΣΑ, 4-12 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2006

 

 

ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ

 

***

ΤΑΞΕΙΣ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΜΟΥ (Γ1-Γ9)

Γ1: Παραδοσιακός Φιλοτελισμός, Γ2: Ταχυδρομική Ιστορία, Γ3: Μονόφυλλα, Γ4: Αεροφιλετελισμός,

Γ5: Θεματικός Φιλοτελισμός, Γ6: Μαξιμαφιλία, Γ7: Χαρτόσημα, Γ8: Φιλοτελική Φιλολογία, Γ9: Τάξη Νεότητας

 

ΜΕΓΑΛΟ ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

96

Εμμανουήλ Μαυρίδης

Ολυμπιακοί αγώνες 1896  (ΜΕΓΑΛΟ ΒΡΑΒΕΙΟ)

Γ1

 

ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

93

Νίκος Ασημακόπουλος (ΗΠΑ)

Το πρώτο ελληνικό γραμματόσημο

Γ8

93

Αντώνιος Βιρβίλης

Ο ρόλος των Υγειονομείων και Λοιμοκαθαρτηρίων στην Ελλάδα

Γ2

93

Ντιέγκο Καράσσο

Ιπτάμενος Ερμής 1901-1910

Γ1

91

Βασίλης Λιάσκας (Καναδάς)

Ταχυδρομική Ιστορία Ιονίων Νήσων (1501-1900)

Γ2

91

Μιχαήλ Πετραδάκης

Χαρτόσημα και άλλα ένσημα της Δωδεκανήσου

Γ8

90

Louis Fanchini (Γαλλία)

Η ιστορία των πρώτων ελληνικών γραμματοσήμων

Γ1

90

Γεώργιος Θωμαρέης

Ταχυδρομική Ιστορία της Θεσσαλονίκης

Γ2

90

Μιχαήλ Πετραδάκης

Ταχυδρομική Ιστορία Δωδεκανήσου - Οθωμανικό Ταχυδρομείο 1868-1912

Γ2

 

ΜΕΓΑΛΟ ΕΠΙΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

89

Γιάκο Ντογιού

Σφραγίδες επί των Ολυμπιακών γραμματοσήμων του 1896-1906 και"Ταμείον"

Γ2

88

Σοφία Δρόσου

Ελληνικά ταχυδρομικά γραφεία εξωτερικού και Κρήτης

Γ2

88

Νικόλαος Ράγκος

Κύπρος Σταυροδρόμι τριών Ηπείρων

Γ6

87

Ιωάννης Νταής

Ταχυδρομική Ιστορία της Αθήνας

Γ2

86

Δημήτριος Μεντεσίδης

Ταχυδρομική Ιστορία της Δυτικής Μακεδονίας

Γ2

86

Ανδρέας Μητάκης

Χαρτόσημα Κρήτης 1875-1913

Γ7

86

Ιωακείμ Χαλβατζιδόπουλος

Το Ποδόσφαιρο

Γ5

86

Αντώνιος Χαλκιαδάκης

Μηνύματα από την Αγία Γραφή

Γ6

85

Νικόλαος Γκούβερης

"ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΙΣ 1922"

Γ1

85

Παναγιώτης Καγκελάρης

Παγκόσμιο Προσκοπικό Κίνημα

Γ5

85

Ανδρέας Καραμπινάς

Ταχυδρομική Ιστορία Θεσσαλίας (1849-1910)

Γ2

85

Τάκης Καρατζάς

Κρητική Πολιτεία - Ταχυδρομικά τέλη

Γ2

85

Φώτης Κεραμιδόγλου

Ταχυδρομική Ιστορία Θράκης

Γ2

85

Ιωάννης Νταής

Οι ταχυδρομικές σφραγίδες της Αθήνας

Γ8

85

Ερμής Φραγκούδης

Κατάλογος γραμματοσήμων "ΚΥΠΡΟΣ 2006-2007" και Ταχυδρομική ιστορία 1845-2005

Γ8

 

ΕΠΙΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

84

Αθανάσιος Απέργης

Ποδήλατο ένας γνωστός άγνωστος φίλος

Γ5

83

Ιωάννης Νταής

Συνοπτικοί πίνακες ταχυδρομικών και πρόσθετων τελών από 1/10/1861 εως 1/1/2001

Γ8

82

Θεόδωρος Γαλάνης

Τα πουλιά της Ευρώπης

Γ6

82

Μιχαήλ Γρυπάρης

Από τη γένεση του Αθλητισμού στις Ολυμπιάδες

Γ6

82

Ιωάννης Νταής

Νήσος Άνδρος, προσέγγιση στην ταχυδρομική της ιστορία

Γ8

81

Ιωάννης Νταής

Ο φόβος της Φυματίωσης

Γ8

81

Ορέστης Βλαστός ΕΠΕ

Κατάλογος γραμματοσήμων "ΒΛΑΣΤΟΣ 2005" και "ΒΛΑΣΤΟΣ SMART"

Γ8

80

Παναγιώτης Γεωργίτσος

Ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων - Από την αρχαία Ελλάδα στη σύγχρονη εποχή

Γ6

80

Ελληνική Φιλοτελική Εταιρεία

Κατάλογος Εθνικής Φιλοτελικής Έκθεσης "ΦΙΛΟΤΕΛΕΙΑ 2005"

Γ8

80

Γεώργιος Σπάρης

Αναμνηστική σειρά Α΄ Ολυμπιακών Αγώνων - Αθήναι 1896

Γ8

 

ΜΕΓΑΛΟ ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

79

Ευάγγελος Κούτσικας

Διασυμμαχική κατοχή Θράκης

Γ2

79

Φίλιππος Σμπόρος

Ταχυδρομική Ιστορία της Μαγνησίας 1839-1940

Γ2

78

Θωμάς Αρβανίτης

Προγραμματοσημική περίοδος των Ελληνικών Ταχυδρομείων

Γ2

78

Φιλοτελική Ένωση Καρδίτσας

Ημερολόγιο 2006 - Ταχυδρομική Ιστορία Θεσσαλίας

Γ8

77

Παναγιώτης Καγκελάρης

Ελληνικές εκδόσεις Θράκης 1920

Γ1

77

Νικόλαος Μπεργιόπουλος

Κατάλογος-Μελέτη ειδικών αναμνηστικών σφραγίδων Ελλάδος 1969-1980

Γ8

77

Αλέξανδρος Σαββόπουλος

Κατοχή 1941-1944

Γ2

76

Κωνσταντίνος Αγγελής

Πτήσεις Ζέππελιν και πρώτες πτήσεις Ελλάδος 1929-1936

Γ4

76

Νικόλαος Μουζάκης

Οι σφραγίδες του 1895 ΑΘΗΝΑΙ 1-9

Γ2

76

Μαρία Ντούζου

Οι δημιουργοί της νεότερης Ελλάδας

Γ6

75

Παναγιώτης Καγκελάρης

Το Βασίλειο της Αιγύπτου (1922-1953)

Γ1

75

Κυπριακή Φιλοτελική Εταιρία (Κύπρος)

Κυπριακός Φιλοτελισμός

Γ8

75

Νικόλαος Μπεργιόπουλος

Σκάκι και Φιλοτελισμός

Γ8

75

Φιλοτελική Ένωση Καρδίτσας

Πρακτικά 5ου Πανελλήνιου Φιλοτελικού Συνεδρίου (δοκίμιο)

Γ8

 

ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

73

Αθανάσιος Κάζης

Ταχυδρομική Ιστορία Δράμας

Γ2

73

Ορέστης Βλαστός ΕΠΕ

Κατάλογοι δημοπρασιών 2005, 2006

Γ8

72

Αντώνιος Μανωλούδης

Η λιθογραφική έκδοση του 1912

Γ1

72

Γεώργιος Ντούζος

"Εν Εκκλησίαις ευλογείτε τον Θεόν"

Γ6

72

Ήβη Σολωμού (Κύπρος)

Προ-ολυμπιακοί Αγώνες Στίβου

Γ9

71

Χρήστος Αγοραστός

Ερυθρός Σταυρός

Γ5

70

Ανδρέας Ηλιάδης (Κύπρος)

Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες 1932-1992

Γ5

70

Ιωάννης Νταής

Το ταχυδρομικό γραφείο Κολωνακίου

Γ8

 

ΕΠΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

68

Ερμής Φραγκούδης

Κατάλογοι δημοπρασιών

Γ8

67

Χρήστος Αγοραστός

Βαλκανική παράδοση

Γ5

67

Φιλοτελική Ένωση Καρδίτσας

Δελτίο 5ου Πανελλήνιου Φιλοτελικού Συνεδρίου

Γ8

66

Γεώργιος Κοκονάκης

Γνήσιες και πλαστές ταχυδρομικές σφραγίδες Ελληνικού ενδιαφέροντος (δοκίμιο)

Γ8

65

Bahir Pulhan (Κύπρος)

Ταχυδρομική ιστορία Levant

Γ2

65

Θεόδωρος Γαλάνης

Ελληνική Μυθολογία (video)

Γ8

65

Αντώνιος Μανουσάκης

Ζάμπια

Γ1

65

Λάζαρος Πετρόπουλος

Θεσσαλονίκη και γραμματόσημα

Γ8

65

Νικόλαος Χελιδώνης

Ημέρα Γραμματοσήμου

Γ5

 

ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

60

Ανδρέας Ηλιάδης (Κύπρος)

Προγραμματοσημική Γαλλία 1800-1850

Γ2

60

Αθανάσιος Κουβελέτσος

Ραδιολογία-Ακτίνες Χ

Γ5

 

***

ΤΑΞΕΙΣ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΜΟΥ (Δ1-Δ2, Ε1-Ε2, Ζ1-Ζ2)

Δ: Τάξη Ενός Πλαισίου, Ε: Ανοικτή Τάξη, Ζ: Τάξη Ομαδικών Εκθεμάτων

1: Εκθέτες άνω των 21 ετών, 2: Εκθέτες κάτω των 21 ετών

 

ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

93

Σοφία Δρόσου

Ιταλική κατοχή Ανατολικής Κρήτης

Δ1

90

Γεώργιος Σωτηρόπουλος

Το επεισόδιο της Κέρκυρας του 1923

Δ1

 

ΕΠΙΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

89

Μιχαήλ Καϊτατζίδης

Ατμοπλοΐα Αιγαίου Π. Μ. Κουρτζή και Σία

Ε1

88

Μανώλης Μυλωνάκης

Ο πόλεμος των γραμματοσήμων

Δ1

87

Γεώργιος Σπάρης

Ο Πόλεμος του 1897 και οι σφραγίδες "Ταμείον"

Ε1

86

Γεώργιος Σπάρης

Ναυτιλιακές σφραγίδες στη Β΄ Ολυμπιακή έκδοση

Δ1

84

Γεώργιος Σπάρης

Λίμνη Ευβοίας

Δ1

82

Σταύρος Κανακάκης

Η αναβίωση των Ολυμπιακών Αγώνων (1859-1906)

Δ1

82

Ιωάννης Νταής

Οι τριάντα πρώτοι ταχυδρομικοί διανομείς της Αθήνας

Δ1

81

Ανάργυρος Μέγας

Ταχυδρομική Ιστορία Βοιωτίας - Λιβαδειά (1834-1920)

Δ1

80

Δημήτριος Σπάρης

Οι πρώτες σιδηροδρομικές σφραγίδες της Ελλάδος

Δ2

 

ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

78

Δέσποινα Ράγκου (Κύπρος)

Ολυμπιακά αθλήματα σε κάρτες Μάξιμουμ

Δ2

77

Κωνσταντίνος Φωτίου

Ο Δούναβης

Δ1

76

Θεόδωρος Παπαηλιού

Ελληνικά διεθνή ένσημα απαντήσεως

Δ1

76

Φίλιππος Σμπόρος

Η ιταλική λογοκρισία στη Μαγνησία 1941-1943

Δ1

70

Γεώργιος Κοκονάκης

Γνήσιες και πλαστές σφραγίδες ελληνικού ενδιαφέροντος

Δ1

70

Κωνσταντίνος Ντίνας

Επιστολές στη Σύρα

Δ1

70

Ιωακείμ Χαλβατζιδόπουλος

Σήκωσε το, το τιμημένο...

Δ1

 

ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

68

Νικόλαος Καλλίνικος

Γαλλικά ταχυδρομικά γραφεία στην Οθωμανική Αυτοκρατορία

Δ1

66

Μιχαήλ Άκερμαν

Αγώνες δρόμου στη ζωή των αρχαίων Ελλήνων

Δ1

65

Δημήτριος Ντούζος

Το Ολυμπιακό Έτος 1896 με σφραγίδες σε μικρόσχημα γραμματόσημα

Δ1

60

Παναγιώτης Βαφόπουλος

Οι γάτες

Δ2

60

Δημοτικές Βιβλιοθήκες συνοικίας Αγ. Παρασκευής και Πλατείας Γιολδάση

Αθλοπαιδιές-Αθλητικά αγωνίσματα

Ζ2

60

Δημοτικές Βιβλιοθήκες συνοικιών Αγ. Νικολάου και Λάκας Μαντζιάρα

Γεωργία-Αγροτική ζωή-Ασχολίες-Προϊόντα

Ζ2

60

Δημήτριος Κατσέμης

Τα περίεργα των οπισθοεκτυπώσεων

Δ1

60

Γεώργιος Κούτσιας

Μελέτη χαρτών

Δ1

60

Ευαγγελία Μανδύλη

Θέατρο

Δ2

60

Μιράντα Μπουντούρη

Έντομα ωφέλιμα και επιβλαβή

Δ1

60

Ηλίας Παγανός

Οι ελληνικές σημαίες στα γραμματόσημα του κόσμου

Δ1

60

Ανδρέας Παπαδημητρίου

ΗΟΜΟ: Από τη χαραυγή της παρουσίας του μέχρι το λυκαυγές της ενδυμασίας του

Δ1

60

Θεόδωρος Παπαηλιού

Περί ανέμων και υδάτων

Ε1

60

Χαρούλα Τσινοπούλου

Μέσα μεταφοράς

Δ2

 

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

55

Βασίλειος Ντίνας

Πλαστά γραμματόσημα του Ιονικού Κράτους

Δ1

 

 


© Ελληνική Φιλοτελική Εταιρεία 2001