Κεντρική σελίδα

 

ΠΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕΛΟΣ

  Αίτηση εγγραφής

 

Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ

 

ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

 

ΦΙΛΟΤΕΛΕΙΑ

 

ΕΚΔΟΣΕΙΣ

 

ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

 

ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΕΚΘΕΣΕΙΣ

  Ημερολόγιο Εκθέσεων

  Εκθέσεις 2001-2015

  Εκθέσεις FIP 1930-

  Εκθέσεις FEPA 1994-

  Εκθέσεις προ FIP

   Εκθέσεις Balkanfila

  Κανονισμοί Εκθέσεων FIP

 

ΕΚΘΕΣΕΙΣ κτλ. ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

 

ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ

 

 

 

  Περιεχόμενα

Κεντρική > ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΕΚΘΕΣΕΙΣ > Εκθέσεις Balkanfila

  

  

 

 

ΕΚΘΕΣΕΙΣ BALKANFILA

 

 

Η Ενωση Φιλοτελιστών Βουλγαρίας πήρε την πρωτοβουλία το 1965 να διοργανώσει έκθεση με το όνομα Balkanfila με πρόσκληση για συμμετοχή στους συλλέκτες της Βαλκανικής Χερσονήσου. Η ιδέα έγινε αποδεκτή με ενθουσιασμό από όλες τις Ομοσπονδίες της Βαλκανικής και έτσι αποφασίστηκε να διεξάγεται παρόμοια έκθεση κάθε δύο χρόνια, σε διαφορετική πόλη κάθε φορά, με στόχο να αναλάβουν όλες οι χώρες κυκλικά τη διοργάνωση της έκθεσης. Ο θεσμός λειτούργησε μέχρι το 1991.

Δεκαέξι χρόνια αργότερα, οι εκθέσεις Balkanfila ξαναζωντάνεψαν με την επιτυχημένη διοργάνωση του 2007.

 

 

2012

XVI

24-27 Μαΐου

Μάριμπορ

Σλοβενία

2010

XV

28-31 Οκτωβρίου

Πλόβντιβ

Βουλγαρία

2007

XIV

28 Οκτωβρίου - 3 Νοεμβρίου

Κωνσταντινούπολη

Τουρκία

1991

XIII

20-25 Σεπτεμβρίου

Μπακάου

Ρουμανία

1989

XII

30 Σεπτεμβρίου - 8 Οκτωβρίου

Θεσσαλονίκη

 

1987

XI

19-26 Σεπτεμβρίου

Νόβι Σαντ

Γιουγκοσλαβία

1985

X

29 Νοεμβρίου - 6 Δεκεμβρίου

Βράτζα

Βουλγαρία

1983

IX

17-21 Δεκεμβρίου

Βουκουρέστι 

Ρουμανία

1981

VIII

8-16 Αυγούστου

Κωνσταντινούπολη

Τουρκία

1979

VII

24-30 Νοεμβρίου

Αθήνα

 

1977

VI

24-30 Οκτωβρίου

Βελιγράδι

Γιουγκοσλαβία

1975

V

27 Σεπτεμβρίου - 5 Οκτωβρίου

Σόφια

Βουλγαρία

1973

IV

26 Οκτωβρίου - 5 Νοεμβρίου

Σμύρνη

Τουρκία

1971

III

27 Μαίου - 5 Ιουνίου

Βουκουρέστι 

Ρουμανία

1966

II

3-11 Σεπτεμβρίου

Κωνσταντινούπολη

Τουρκία

1965

I

7-15 Αυγούστου

Βάρνα

Βουλγαρία

 

 

 

 

 

 

Balkanfila XVΙ - Maribor 2012 (24-27 Μαΐου)

Τάξεις: PH, TH, YU, OC, LI, OF

 

Μέγα Βραβείο

Aleksandar Boričić (Σερβία): Ταχυδρομική ιστορία Σερβίας (1750-1914)

 

Έλληνας Αντιπρόσωπος: Π. Λεούσης

Έλληνας Κριτής: δεν διορίστηκε

 

 

 

 

 

Balkanfila XV - Plovdiv 2010 (28-31 Οκτωβρίου)

Τάξεις: PH, MA, LI, OF, OC

 

Καλύτερο έκθεμα Έκθεσης: 

Edip Agaogullari (Τουρκία): Ταχυδρομική ιστορία Θράκης
Καλύτερο έκθεμα Βουλγαρίας: 

Nikolay Mandrovski (Ρωσία): Βουλγαρία

 

Έλληνας Αντιπρόσωπος: Α. Βιρβίλης

Έλληνας Κριτής: Α. Βιρβίλης, Α. Γαληνός

 

 

 

Balkanfila XIV - Istanbul 2007 (28 Οκτωβρίου - 3 Νοεμβρίου 2007)

 

Μέγα Βραβείο Τιμητικής Τάξης: 

Μάνος Μαυρίδης (Ελλάδα): Ολυμπιακοί Αγώνες 1896

Μέγα Διαβαλκανικό Βραβείο: 

Μανώλης Μυλωνάκης (Ελλάδα): Ταχυδρομική ιστορία Κρήτης

Μέγα Διαβαλκανικό Βραβείο κατοίκων αλλοδαπής: 

Mehmet Basaran (Ηνωμένο Βασίλειο): Τα πρώτα γραμματόσημα της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας 1863-1865

Μέγα Βραβείο Εθνικής Τάξης

Turgut Telman (Τουρκία): Τα κλασικά γραμματόσημα με το αστέρι και την ημισέληνο

 

Έλληνας Αντιπρόσωπος: Π. Λεούσης

Έλληνας Κριτής: Α. Βιρβίλης, Α. Γαληνός - Πραγματογνώμων: Ν. Ζαφειρακόπουλος

 

 

 

Balkanfila XIIΙ - Bacau 1991 (20-25 Σεπτεμβρίου 1991)

 

Μέγα Βραβείο Τιμητικής Τάξης: 

Yalcin Bicioglu (Τουρκία): Η κυβέρνηση της Ανατόλια

Μέγα Διαβαλκανικό Βραβείο: 

Στέφανος Καλλιγάς (Ελλάδα): Μεγάλη κεφαλή Ερμή 1861-1885

Μέγα Βραβείο Εθνικής Τάξης: 

Mircea Stanculescu (Ρουμανία): Ταχυδρομική ιστορία Ρουμανίας 1790-1872

 

Έλληνας Αντιπρόσωπος: Σ. Πατακιάς

Έλληνας Κριτής: Α. Βιρβίλης

 

 

 

Balkanfila XII - Θεσσαλονίκη 1989 (30 Σεπτεμβρίου - 8 Οκτωβρίου 1989)

 

Μέγα Βραβείο Τιμητικής Τάξης: 

Γεράσιμος Ζησιμάτος (Ελλάδα): Ταχυδρομική ιστορία Δωδεκανήσου

Μέγα Διαβαλκανικό Βραβείο: 

Κώστας Ματθαίος (Ελλάς): Μεγάλη κεφαλή Ερμή

Μέγα Διαβαλκανικό Βραβείο κατοίκων αλλοδαπής: 

Otto Hornung (Ηνωμένο Βασίλειο): Τουρκία

Μέγα Βραβείο Εθνικής Τάξης: 

Αθανάσιος Καδινόπουλος (Ελλάς): Μεγάλη κεφαλή Ερμή

 

Έλληνας Αντιπρόσωπος: Γ. Καράτσαλης

Έλληνες Κριτές: Μ. Αναγνώστου, Ν. Βασδέκης, Ο. Βλαστός, Α. Κοτοπούλης, Μ. Τσιρώνης - Δόκιμοι: Μ. Τσιπίδης, Α. Καλογεράς

 

 

 

Balkanfila XI - Novi Sad 1987 (19-26 Σεπτεμβρίου 1987)

 

Μέγα Βραβείο Τιμητικής Τάξης: 

Γιώργος Δολιανίτης (Ελλάδα): Πρώτες πτήσεις Ελλάδας

Μέγα Διαβαλκανικό Βραβείο: 

Yalcin Bicioglou (Τουρκία): Κλασική περίοδος Οθωμανικής Αυτοκρατορίας

Μέγα Βραβείο Εθνικής Τάξης: 

Velizar Kardos (Γιουγκοσλαβία): Πριγκιπάτο Σερβίας 1840-1872

 

Έλληνας Αντιπρόσωπος: Ν. Πόδας

Έλληνας Κριτής: Α. Παπαϊωάννου

 

 

 

Balkanfila X - Vratza 1985 (29 Νοεμβρίου - 6 Δεκεμβρίου 1985)

 

Μέγα Βραβείο Τιμητικής Τάξης: 

Vojin Visacki (Γιουγκοσλαβία): "Vojna granica" 

Μέγα Διαβαλκανικό Βραβείο: 

Νία Στράτου (Ελλάδα): Ταχυδρομική ιστορία Αιγαίου

Μέγα Βραβείο Εθνικής Τάξης: 

Bratan Raltchev (Bulgaria): Κλασική Βουλγαρία 1879-1901

 

Έλληνας Αντιπρόσωπος: Φ. Σμπόρος

Έλληνας Κριτής: Γ. Δολιανίτης

 

 

 

Balkanfila IX - Bucuresti 1983 (7-21 Δεκεμβρίου 1983)

 

Μέγα Βραβείο Τιμητικής Τάξης: 

Άγγελος Παπαϊωάννου (Ελλάδα): Ταχυδρομική ιστορία Κρήτης

Μέγα Διαβαλκανικό Βραβείο: 

Vedat Cocak (Τουρκία)

Μέγα Βραβείο Εθνικής Τάξης: 

Dimitri Pishoski (Ρουμανία)

 

Έλληνας Αντιπρόσωπος: Ν. Στράτου

Έλληνας Κριτής: Μ. Τσιρώνης

 

 

 

Balkanfila VIII - Istanbul 1981 (8-16 Αυγούστου 1981)

 

Μέγα Βραβείο Τιμητικής Τάξης: 

E. Deris (Τουρκία): Κλασική Τουρκία

Μέγα Διαβαλκανικό Βραβείο: 

Βασίλης Αραπογιάννης (Ελλάδα): Ελληνικό αεροπορικό ταχυδρομείο

Μέγα Βραβείο Εθνικής Τάξης: 

Hiluyi Bayindir (Τουρκία): Πρώτες κλασικές εκδόσεις Τουρκίας

 

Έλληνας Αντιπρόσωπος: Γ. Δολιανίτης

Έλληνες Κριτές: Α. Βιρβίλης, Ν. Βασδέκης

 

 

 

Balkanfila VII - Αθήνα 1979 (24-30 Νοεμβρίου 1979)

 

Μέγα Βραβείο Τιμητικής Τάξης: 

Cengiz Arsman (Τουρκία): Ταχυδρομική ιστορία Οθωμανικής Αυτοκρατορίας

Μέγα Διαβαλκανικό Βραβείο: 

Άγγελος Παπαϊωάννου (Ελλάδα): Μικρή κεφαλή Ερμή

Μέγα Βραβείο Εθνικής Τάξης: 

George Trefonas (Η.Π.Α.): Μεγάλη κεφαλή Ερμή

 

Έλληνας Αντιπρόσωπος: -

Έλληνες Κριτές: Ν. Βασδέκης, Ο. Βλαστός, Π. Δρόσος, Α. Ζέης

 

 

 

Balkanfila VI - Beograd 1977 (24-30 Οκτωβρίου 1977)

 

Μέγα Βραβείο Τιμητικής Τάξης: 

Vasil Karaivanof (Βουλγαρία): Πρώτες εκδόσεις Βουλγαρίας

Μέγα Διαβαλκανικό Βραβείο: 

Vedat Kocak (Τουρκία): Συλλογή πρώτων εκδόσεων Τουρκίας και Duloz

Μέγα Βραβείο Εθνικής Τάξης: 

Mihajlo Janjic (Γιουγκοσλαβία): Ειδικευμένη συλλογή Σερβίας 1840-1920

 

Έλληνας Αντιπρόσωπος: Η. Χρόνης

Έλληνας Κριτής: Α. Βιρβίλης

 

 

 

Balkanfila V - Sofia 1975 (27 Σεπτεμβρίου - 5 Οκτωβρίου 1975)

 

Μέγα Βραβείο Τιμητικής Τάξης: 

Ara Garmiryan (Τουρκία): Ειδικευμένη συλλογή Τουρκίας

Μέγα Διαβαλκανικό Βραβείο: 

Ludovic Dengel (Ρουμανία): Σφραγίδες Τρανσυλβανίας

Μέγα Βραβείο Εθνικής Τάξης: 

Theodor Popov (Βουλγαρία): Προκλασική και κλασική Βουλγαρία

 

Έλληνας Αντιπρόσωπος: Η. Χρόνης

Έλληνας Κριτής: Α. Βιρβίλης

 

 

 

Balkanfila IV - Izmir 1973 (26 Οκτωβρίου - 5 Νοεμβρίου 1973)

 

Μέγα Βραβείο Τιμητικής Τάξης: 

Ara Garmiryan (Τουρκία): Ειδικευμένη συλλογή Τουρκίας

Μέγα Διαβαλκανικό Βραβείο: 

Χαρίλαος Μπίνος (Ελλάδα): Μεγάλη κεφαλή Ερμή

Μέγα Βραβείο Εθνικής Τάξης: 

Teufik Kuyas (Τουρκία): Επισημάνσεις Ανατολίας

 

Έλληνας Αντιπρόσωπος: Γ. Μπαλλής

Έλληνας Κριτής: Χ. Σολιώτης

 

 

 

Balkanfila IΙI - Bucuresti 1971 (27 Μαΐου - 5 Ιουνίου 1971)

 

Μέγα Βραβείο Τιμητικής Τάξης: Theodor Popov (Βουλγαρία): 

Ειδικευμένη συλλογή Βουλγαρίας

Μέγα Διαβαλκανικό Βραβείο: 

Orhan Brandt (Τουρκία): Ενετικό και Αυστριακό Ταχυδρομείο στην Εγγύς Ανατολή

Μέγα Βραβείο Εθνικής Τάξης: 

Ludovic Dengel (Ρουμανία): Ρουμανία 1858-1872

 

Έλληνας Αντιπρόσωπος: Μ. Τσιρώνης

Έλληνας Κριτής: Α. Ξανθόπουλος

 

 

 

Balkanfila II - Istanbul 1966 (3-11 Σεπτεμβρίου 1966)

 

Μέγα Βραβείο Τιμητικής Τάξης: 

Cemil Filmer (Τουρκία): Ειδικευμένη συλλογή Τουρκίας

Μέγα Διαβαλκανικό Βραβείο: 

Νικόλαος Βασδέκης (Ελλάδα): Μεγάλη κεφαλή Ερμή

Μέγα Βραβείο Εθνικής Τάξης: 

Aram Hocalanyan (Τουρκία): Ειδικευμένη συλλογή Τουρκίας

 

Έλληνας Αντιπρόσωπος: Γ. Μπαλλής

Έλληνας Κριτής: Ι. Κούτσης

 

 

 

Balkanfila I - Varna 1965 (7-15 Αυγούστου 1965)

 

Μέγα Διαβαλκανικό Βραβείο: 

Cemil Filmer (Τουρκία): Ειδικευμένη συλλογή Τουρκίας

Μέγα Βραβείο Εθνικής Τάξης: 

Theodor Popov (Βουλγαρία): Ειδικευμένη συλλογή Βουλγαρίας

 

Έλληνας Αντιπρόσωπος: Γ. Φωτιάδης

Έλληνας Κριτής: Γ. Φωτιάδης

 

 

 


© Ελληνική Φιλοτελική Εταιρεία 2001